ایمپورت دیتابیس حجیم MySQL با BigDump

ایمپورت دیتابیس حجیم MySQL با BigDump | ایمپورت دیتابیس های با حجم بالا در phpmyadmin

  5 امتیاز، بر اساس 41 رای

نرم افزار بیگ دامپ "BigDump" یکی از ابزار های معروف برای ایمپورت دیتابیس های حجیم mysql در انتقال و آپلود دیتابیس های با حجم زیاد طراحی سایت است.

دوتا اصطلاح در دیتابیس وجود دارد بنام ایمپورت و اکسپورت

- ایمپورت (Import) : آپلود فایل با پسوند sql. در phpmyadmin

- اکسپورت(Export) : بک آپ گیری از دیتابیس با پسوند sql.

در بحث تغییر هاست برای ریستور کردن یک وب سایت می توانیم به دو روش زیر اقدام کنیم:

1- ریستور مستقیم بکاپ از طریق کنترل پنل های مدیریت هاست مثل سی پنل

2- به صورت دستی اقدام به انتقال آپلود فایل های وب سایت به پوشه public_html و ایمپورت دیتابیس ها از طریق phpmyadmin

یکی از مشکلاتی که ممکن در حالت 2 روبه رو شوید عدم Import فایل دیتابیس سایت به دلیل حجم بالا از طریق phpMyAdmin می باشد. این مشکل معمولا در انتقال وب سایت های بزرگ از یک سرور به سروری دیگر که دارای دیتابیس های حجیم می باشند به عنوان مثال دیتابیس سایت های فروشگاهی، بیشتر رخ می دهد.

** لازم به ذکر است که شرکت های میزبانی، حجم خاصی را برای ایمپورت دیتابیس در نظر می گیرند تا از سوء استفاده و فشار بر روی سرورهای خود جلوگیری کنند. جهت رفع این مشکل، در صورت نداشتن دسترسی ssh ، استفاده از BigDump پیشنهاد می شود.

BigDump یک اسکریپت php است. در این روش ریستور کردن دیتابیس بدون تاثیر محدودیت های اعمال شده در phpMyAdmin ، قابل انجام است.

آموزش استفاده از Bigdump

ابتدا فایل BigDump را دانلود کرده و پس از خارج کردن فایل از حالت فشرده ، فایل bigdump.php را با یک ادیتور کد مثل ++NotePad باز کنید و در خط 40 تا 44 اطلاعات مربوط به دیتابیس ایجاده شده در هاست را باید در داخل '' گوتیشن ویرایش کنید :

- db_name$ نام دیتابیس 

- db_username$ نام کاربری متصل به دیتابیس

- db_password$ رمز عبور

- linespersession = 3000 این آپشن تعداد خط قابل ایمپورت است. (خط 56)

اگر این تعداد کمتر از تعداد گویری های دیتابیس شما(تعداد خطوط دستورات فایل sql.) باشد هنگام ایمپورت با ارور مواجه خواهید شد.

- در صورتیکه سرویس دیتابیس و وب برروی یک سرور قرار دارند، آدرس دیتابیس سرور localhost می باشد در غیر اینصورت باید آی پی یا نام دیتابیس سرور مربوطه را وارد نمایید.

بعد از اعمال تغییرات فایل را ذخیره نمایید. فایل بک آپی که از دیتابیس هاست قبلی تهیه کرده اید و به یکی از روش های زیر در هاست آپلود می کنیم:

1- اگر در پنل مدیریتی خود ( دایرکت ادمین و سی پنل و...) محدودیتی در آپلود فایل نداشته باشید میتونید فایل .sql (فایل بکاپ دیتابیس سرور قبلی)  را به همراه فایل bigdump.php در روت هاست ( public-html) آپلود کنید یا در صورت وجود محدودیت آپلود،  از نرم افزارهای Ftp مثل Filezila می توانید استفاده کنید. سپس آدرس yourdomain.com/bigdump.php را درمرورگر وارد نمایید صفحه ی مربوط به بیگ دامپ با فایل دیتابیس را مشاهده خواهید کرد که کافیست برای ایمپورت روی Start import کلیک کنید.

2- بعد از تغییرات فایل bigdump.php آن را در روت هاست( public-html) آپلود کنید سپس با وارد کردن آدرس yourdomain.com/bigdump.php در مرورگر خود فایلphp فراخوانی می شود و می توانید از طریق Choose File فایل را انتخاب و بعد روی Upload کلیک کنید تا فایل دیتابیس آپلود شود. در آخر گزینه Start Import را می زنیم. در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات ریستور، پیغام زیر نمایش داده خواهد شد.

Congratulations: End of file reached assuming OK پس از ریستور بکاپ حتما فایل اسکریپت bigdump و فایل دیتابیس را حذف نمایید.

 

نظر خود را برای این مقاله ثبت کنید