نیم سرور یا DNS چیست؟

نیم سرور چیست | آموزش تغییر نیم سرور در ایرنیک | مفهوم dns | نحوه ثبت NS دامنه های ir |  از کجا بفهمیم dns ست شده | آموزش ست کردن نیم سرور دامنه آی آر و بین المللی

  4 امتیاز، بر اساس 44 رای

نیم سرور یا DNS مخفف (Domain Name Service) است.

بعد از پایان طراحی سایت، نمایش آن در فضای اینترنت زمانی میسر خواهد بود که بعد از خرید هاست و آپلود فایل های سایت، نیم سرور های شرکت هاستینگ را روی دامین ست کنید.

به طور کلی نیم سرور ، ایجاد برقراری ارتباط بین دامین و هاست شما می باشد.

تعداد نیم سرورها( dns ) حداقل دو عدد و حداکثر 4 عدد است. مثلا  ns1.yourdomain.com و ns2.yourdomain.com

هر شرکت هاستینگ نیم سرور های اختصاصی ای را برای سرویس های هاست اشتراکی خود در نظر گرفته است که در مقاله بعدی ایجاد نیم سرور اختصاصی را به شما عزیزان آموزش خواهم  داد.

بعد از خرید، اطلاعات سرور از قبیل آی پی ، نیم سرور، آدرس ورود به کنترل پنل و وب میل در کمتر از 1 دقیقه برای شما ایمیل خواهد شد و تنها کافیست شما این DNS ها را روی دامین خود تنظیم نمایید.

سپس جهت آگاهی از نیم سرور های دامین می توانید از سایت های who.is ، whois.com ، و intodns.com  استفاده کنید.

در نظر داشته باشید به روز رسانی نیم سرور ها روی دامین های بین المللی بلافاصله انجام خواهد شد اما دامین های آی آر 3 الی 4 ساعت جهت تایید و به روز رسانی شرکت ایرنیک زمانبر خواهد بود.

در صورت خرید دامین حتما نیازی به خرید هاست نیست مگر اینکه شرکت هاست و دامین شما مجزا باشد که میبایست در هنگام خرید دامین، نیم سرور های شرکت میزبانی را وارد نمایید.

در غیر اینصورت برای هر دامین در هنگام ثبت، نیم سرور های شرکت روی دامین ست میگردد.

تغییر نیم سرور در دامین های آی آر

می توانید در حساب کاربری خود در ایرنیک لاگین نمایید سپس از منوی دامنه ها > دامنه های من دامنه مورد نظر خود را انتخاب نمایید سپس از «کارگزار دامنه (NS Record)»  ردیف های 1 و 2 ستون نام کارگزار را با  DNS های مورد نظر خود تکمیل نمایید در صورت وارد کردن آی پی نیز میتوانید تنها ردیف 1 و 2 ستون آی پی کارگزار را تکمیل نمایید . در ادامه باید در قسمت Secret Answer پاسخ سوال امنیتی که در هنگام ثبت نام نیز به آن پاسخ داده اید را دوباره در این بخش وارد نمایید. در آخر بر روی دکمه ی «اعمال» کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شده ذخیره شوند. 

 اما در صورتی که دامنه خود را در شرکت های نمایندگی آی آر مانند irpowerweb.com و saba.host  و ... ثبت کرده باشید می توانید در حساب کاربری خود بدون نیاز به لاگین در حساب کاربری ایرنیک نیم سرور های دامنه را تغییر دهید یا در صورت راهنمایی بیشتر به بخش فنی یا امور دامنه شرکت تیکت ارسال کنید.

نظر خود را برای این مقاله ثبت کنید