نحوه ثبت دامین ir

نحوه ثبت دامین ir

  5 امتیاز، بر اساس 41 رای

دامین (Domain) را میتوان با پسوندهای بین المللی و یا پسوند های ملیتی ثبت کرد و با توجه به نوع پسوند (TLD) نحوه ثبت و انتقال متفاوت می باشد.

در این بلاگ درمورد نحوه ثبت دامنه های آی آر صحبت خواهیم کرد.

دامین آی آر تحت نظر شرکت ایرنیک (مرکز تحقیقات فیزیک نظری)  است که ناظر و مسئول ثبت دامنه های ملی می باشد. مدت زمان اعتبار ثبت و تمدید دامین های دات ir می‌تواند 1 یا 5 سال باشد.

نحوه ثبت 

برای ثبت دامین های ir. نیاز به شناسه ایرنیک می باشد. در صورتی که شناسه ایرنیک ندارید از لینک زیر یک شناسه ایجاد کنید ، فقط به خاطر داشته باشید که در انتهای فرم عضویت در ایرنیک رابط های مجاز را روی گزینه " آزاد برای نمایندگان فروش" تنظیم کنید.

https://www.nic.ir/Create_New_Handle

شناسه کاربری ایرنیک به فرم xx000-irnic می باشد. که xx دو حرف لاتین (اول نام و اول نام خانوادگی) و 000 یک عددی چند رقمی است.

این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

پس از ساخت،  شناسه و رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود و می توانید از طریق لینک https://www.nic.ir وارد سایت شوید و رمز عبور را نهایت تا 7 روز تغییر دهید.

بعد از دریافت شناسه می توانید برای ثبت دامین از یکی از دو روش زیر اقدام نمایید:

 رزرو مستقیم در ایرنیک

بعد از دریافت شناسه کاربری می توانید بصورت مستقیم نسبت به رزرو دامین در سایت اقدام نمایید و دیگر نیازی به تغییر رابط های مجاز نمی باشد.

رزرو توسط نمایندگان

از حساب کاربری خود در ایرنیک https://www.nic.ir/Login لاگین نمایید سپس از منوی سایت شناسه >> رابط های مجاز بر روی دکمه ی « مدیریت رابطه های مجاز » کلیک نمایید.

در صفحه ی مدیریت رابطه های مجاز ، تمام رابط ها را بر روی" همه "قرار دهید و بر روی دکمه ی « اعمال » کلیک نمایید.

سپس پس از ثبت تغییرات در شرکت مورد نظر اقدام به رزرو دامین نمایید.

بعد از پرداخت صورت حساب ، دامین شما با موفقیت در سامانه ایرنیک رزرو می گردد. 

اگر در زمان ثبت شناسه ایرنیک رابط های مجاز را روی گزینه " آزاد برای نمایندگان فروش" تنظیم کرده باشید دیگر نیازی به تغییر رابط ها نیست.

ثبت نهایی دامین های ir بین 1 الی 10 روز زمانبر می باشد و امکان دارد با توجه به قوانین شرکت ایرنیک نیاز به ارسال مدارک در یک مدت زمان تعیین شده باشد.
برای اطلاع از مدارک درخواستی ایرنیک می توانید به قسمت " مرکز پیام ها " در شناسه ایرنیک خود مراجعه نمایید.

وضعیت دامین در این حالت به "در انتظار تایید مدارک توسط ایرنیک ” تغییر خواهد کرد و از طریق لینک https://www.nic.ir/Upload_Document مدارک مورد نظر را  میتوان آپلود نمایید.

حتما بعد از ثبت نهایی دامین ، در قسمت رابط های مجاز صاحب امتیاز را بر روی شناسه خود «خودم» و سه رابط دیگر (مالی، فنی، اداری) را بر روی شناسه ایرنیک شرکت نماینده تنظیم نمایید که بتوانید تمدید و تغییر نیم سرور ها را نیز از سمت شرکت ثبت کننده انجام دهید. 

در نظر داشته باشید در هر دو حالت رزرو، در صورت عدم ارسال مدارک دامین آزاد خواهد شد و مجدد دامنه را باید رزرو نمایید و دامین شما در این مدت 10 روز ثبت نهایی نشده است.

آگاهی از مشخصات ثبتی دامین ir 

جهت آگاهی از وضعیت و مشخصات دامین می توانید از سایت های زیر استفاده نمایید :

http://whois.nic.ir/WHOIS

https://www.whois.com

http://who.is

نام دامین خود را در فیلد سرج وارد نمایید. 

پس از وارد کردن نام دامین روی گزینه WHOIS کلیک کنید. 

سپس اطلاعات ثبتی دامین شما قابل مشاهده می باشد.

توجه داشته باشید تعدادی از دامین های آی آر برای مثال (iran.co.ir) تحت شرایط خاصی ثبت خواهند شد و زمانی که در سایت های هوییز بررسی می نمایید پیغام زیر نمایش داده خواهد شد و اجازه ثبت آن را به شما نخواهد داد :

remarks:	This domain is only available for registration under certain conditions

برای ثبت ازین قبیل دامین ها میبایست با شرکت ایرنیک با ‎ ‎(+۹۸ ۲۱) ۲۳۵۸ ۷۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

 

نظر خود را برای این مقاله ثبت کنید